شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ | 28 March 2020
رئیس اتاق اصناف یاسوج؛

تاثیر کرونا در ورشکستگی بازار بعد از رفتن آثار آن مشخص می شود /تا بانک ها تعطیل نشوند نمی شود بازار را بست

رئیس اتاق اصناف یاسوج از دولت و مجموعه دست اندرکاران می خواهد که تدابیری برای این معضل بزرگ اندیشیده شود و عنوان می کند : دولت باید همکاری کند تا اعتبار بازاریانی که سالها برای آن خون دل خورده اند از بین نرود ، ما مالکین را تشویق می کنیم که با توجه به

فصلی نو ،ویروس کرونا در کشور  بعد از بهداشت و درمان ، حوزه اصناف و بازار را تحت شعاع خود قرار داد تا بازار کشور و استان را در یک شوک بزرگ قرار دهد .

به گزارش فصلی نو ، بازاریان و اصنافی که یک سال تمام با وجود تمامی تنگناها ، تورم سرما و گرما خون دل خوردند و برای رسیدن عید لحظه شماری می کردند تا شاید در این ایام جبران مافات کرده باشند ،  شیوع ویروس کرونا تمامی رویاهای بازاریان را در تمامی نقاط بر باد داد .

در همین خصوص با علی ارشدی رئیس اتاق اصناف شهر یاسوج همکلام شدیم تا از وی در ارتباط با فعالیت های انجام شده در عرصه مبارزه با شیوع ویروس کرونا و برنامه های اتاق اصناف از کم و کیف عملکرد این دستگاه جویا شویم .

ارشدی می گوید :  بدنبال وقوع شیوع ویروس کرونا در کشور ، جلسات مختلفی در استانداری ،فرمانداری و اتاق اصناف برگزار کردیم و در همین ارتباط بازدیدها  در قالب اتاق و همراه با بازرسین اداره کل تعزیرات و سازمان صنعت معدن و تجارت شدت بیشتری بخود گرفت .

وی در ادامه افزود : در همین ارتباط کارهای خوبی از جمله پلمب متخلفین و شیفت بندی برخی از صنوب مصوب و در دستور کار قرار گرفت .

ارشدی نگرانی خود در خصوص ویروس کرونا و تاثیر آن در بازار را متوجه ورشکستگی برخی از صنوف می داند و اضافه می کند : در شرایط فعلی عمده نگرانی من و مجموعه اتاق اصناف بهمراه اتحادیه ها ورشکستگی قطعی برخی از صنوف بعد از پاک شدن قطعی ویروس کرونا است ،  صنوف پوشاک ، کیف و کفش ، قنادان و آجیل فروشی ها برای فروش عید خود چک صادر کرده اند که با این وضعیت قطعا در آینده به مشکل برخورد خواهند کرد .

رئیس اتاق اصناف یاسوج از دولت و مجموعه دست اندرکاران می خواهد که تدابیری برای این معضل بزرگ اندیشیده شود و عنوان می کند : دولت باید همکاری کند تا اعتبار بازاریانی که سالها برای آن خون دل خورده اند از بین نرود ، ما مالکین را تشویق می کنیم که با توجه به مشکلات بوجود آمده با مستاجران کاسب خود صعه صدر و بخشش داشته باشند .

علی ارشدی پرداخت وام با سودهای کم به بازاریان متضرر را از دیگر راهکارها می داند و می گوید : تخفیف های مالیاتی باید لحاظ شود من از اداره امور مالیاتی گله دارم آنها باید در  شرایط موجود بازار را درک کنند ،پویش در خانه بمانید برای خیلی از عزیزان مشکلاتی بوجود خواهد آورد آن کارگر بینوا که روز کار می کند تا شب نانی به خانه ببرد چطور می تواند در خانه بماند چه فریاد رسی دارد .

از ارشدی می پرسیم اگر قرار هست همه صنوف تعطیل  شوند چرا برخی افراد سرپیچی کرده اند که جواب داد : ما برای همه صنوف تعیین تکلیف کرده ایم هر تخلفی مشاهده شود بشدت برخورد خواهد شد ، بازار و کسبه زیادی وجود دارد که سرکشی همزمان برای ما میسر نیست اما در صورت مشاهده تخلف بشدت برخورد خواهد شد .

وی گفت : دستفروشان هم تعطیلی بازار شامل آنان خواهد شد شهرداری باید در خصوص دست فروشان و وانت ها فروش کالا , و فروشندگان گیاهان کوهی که صدمات زیادی به طبیعت وارد می کنندُهمکاری بیشتری کند چرا که وظیفه اصلی برخورد با دست فروشان و خودروهای فروشنده کالا بر عهده شهرداری است .

رئیس اتاق اصناف یاسوج در ادامه ضمن تشکر از صنف طلا فروشان که داوطلبانه محل کسب خود را تعطیل کردند می گوید :با توجه به نیاز بازار و مردم برخی از صنوف را شیفت بندی کردیم در کنار تمامی این موارد برخورد با گران فروشی و احتکار را در اولویت کاری خود قرار دادیم که کسی از این شرایط سوءاستفاده نکند .

علی ارشدی ادامه داد : از مردم و کسبه ای که محل کار خود را تعطیل کردند انتظار دارم تا حد امکان در خانه بمانند تا این ویروش شیوع بیشتری در بین خانواده ها پیداد نکند .

ارشدی خاطرنشان کرد : مادامیکه بانک ها را تعطیل نکنند مغازه داران استرس چک برگشتی و وام ها را دارند بهتر دولت برای کار بانک ها تدابیری اتخاذ کند .

 هیچ تبصره و قانونی برای تعطیلی بازار وجود ندارد به همین دلیل تعطیلی بازار منوط به تصمیم شورای تامین استان است و اگر از جایگاه امنیتی به ما اعلام شود بازار بسته می‌شود.

رئیس اتاق اصناف مرکز کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه تعطیلی کسبه‌ها اختیاری است، افزود: امروز شورای تامین جلسه‌ای برگزار کرده و در مورد تعطیلی جایگاه‌هایی مانند جمعه بازار و سایر مکان‌های پر ازدحام استان تصمیم‌گیری می‌شود.

وی با بیان اینکه خودجوش نمی‌توانیم کسبه و بازار را تعطیل کنیم، چرا که مردم به بازار نیاز دارند و شاید زمان مبارزه با این ویروس ماهها طول کشید،گفت: از وضعیت استان در مقابل ویروس کرونا اطلاع چندانی نداریم به همین دلیل هم نمی‌توانیم کاری انجام دهیم،بازاریان قشر عظیمی از جامعه را تشکیل می دهند که نیاز به امرار معاش دارند ، البته به رستوران‌ها، اغذیه فروشی‌ها و کبابی‌ها اعلام کردیم که کسی حق نشستن در این مکان‌ها را ندارد و باید به مانند بیرون‌بری باشند.

این مسوول در پایان به این نکته هم اشاره کرد و گفت: در صورتی که سلامتی مردم به خطر بیفتد بازار استان آمادگی تعطیل شدن را دارد اما مجددا اعلام می‌کنیم تابع تصمیم شورای تامین هستیم.آخرین اخبار